מה מחפש ילד מאומץ

מה מחפש ילד מאומץ? את אמא, לדעת ו… את האמת
קובי לא מפסיק לשאול שאלות, התלוננה בפני חנה אמו, של קובי בן ה-16 מישוב במרכז הארץ. הוא רוצה שנספר לו שוב ושוב את סיפור האימוץ שלו, כאילו בודק אם כבר סיפרנו לו הכל (חנה וקובי הינם שמות בדויים לשמירת הפרטיות של המשפחה).
חנה, היא אחת מהאימהות ששיתפו אותי בסיפור האימוץ שלהן ובהתמודדות היומיומית שיש להן עם האימוץ כרגע. לכול האימהות שהיו נוכחות בשיחה ילדים בערך בגילו של קובי, שעכשיו יותר מכל עסוקים ב”לחפש”.


מחפש את אמא או מחפש לדעת?
קובי יושב שעות על יד המחשב מנסה להוציא ממנו מידע על אמו הביולוגית ועל העיר בה נולד. קובי נולד בישראל. יותר מכל הוא רוצה לדעת את סיפור חייו. רוצה להבין מדוע נשלח לאימוץ… קובי הוא בחור חכם ורגיש המכיר את זכותו לגשת למשרדי השירות למען הילד ולפתוח את התיק בגיל 18. אבל אין לו סבלנות לחכות.
מה בעצם מחפש קובי? קובי כמו הרבה מאד ילדים מאומצים מחפש תשובות, רוצה לדעת. על פניו מה שמעניין את כולם הוא הסיפור האישי שלהם. כולם סקרנים לדעת את התשובה חשאחה למה המשפחה שלי נטשה אותי? האם זה משהו שאני עשיתי (נולדתי בן במקום בת שכל כך חיכו לה? נולדתי מכוער? עם שיער כהה ולא בלונדיני..?)  או שזה כלל לא קשור אלי והסיבה קשורה בהם ובסיפור חייהם. סיפור החיים כפי שמספרים לילד מאומץ לאחר 18 שנה מעניין, אך לא ממש מספק. יהיה הסיפור מרגש וכואב, תהיה הסיבה מוצדקת ואמתית – לנטוש ילד זה מעשה בלתי נתפס. הסליחה  במקום הזה מורכבת מאין כמוה, אך אפשרית.
ילד מאומץ מחפש חוף מבטחים – שקט, שלווה ורגיעה. לדעת שהחל מנקודה זו אין יותר תזוזות או וויתורים. ילד מאומץ מחפש ביטחון ואהבה – להיות שייך. כשהוא מרגיש שייך הוא מרגיש נאהב עם המון ביטחון. כל שלושת הפרמטרים האלה מעניקים לו את הרגיעה והשלווה שהוא כל כך צריך.


ומה עם האמת?
היא חשובה ומהותית לא פחות! ילד מאומץ חייב לדעת תמיד את האמת. שסיפור חייו כפי שסופר לו על ידי הוריו המאמצים -  אחד הוא ואמתי. שהם מספרים לו הכל, לא מסתירים מפניו דבר ולא מיפים אותו עבורו. כל שינוי או עיוות מציאות כשהם מתגלים, יכולים להתפרש בעיניו בצורה קשה עד כדי הרגשת נטישה שניה. ממש בגידה.  
האם לאחר שמיעת הסיפור כולו מפי האשה שילדה את הילד, הוא אכן נרגע? התשובה אינה חד משמעית . אני ממש לא בטוחה שהקשר עם המשפחה הביולוגית אכן יתרום לשקט הנפשי שכל ילד מאומץ מחפש. אני מקווה שכך יהיה אך מכירה מקרים אחרים בהם המידע שקיבל הילד במהלך השנים מהוריו המאמצים, שהיה נכון למיטב ידיעתם, לא יהיה זהה לסיפור כפי שיסופר לאחר שנים מהמשפחה הביולוגית. מה שמרגיע את הילד המאומץ הוא מהות הקשר וחוזקו עם משפחתו המאמצת. לילדים מאומצים חשוב שיש מי שיחזק אותם, שיהיה שם איתם בכל משבר ובכל סוגיה שמתעוררת. ילדים מאומצים נרגעים כשהם מרגישים ביטחון, שייכות ואהבה בבית המאמצים. להרגיש איתם בבית, לדעת בבטן, בראש ובלב שאלה הורי ואני בנם והם אוהבים אותי הכי בעולם ולא יעזבו אותי אף פעם!

 

להזמנת הרצאה ובירור המועדים הקרובים

השאר תגובה


התקבלה תגובה אחת למאמר זה.